Hugh Masekela

Hugh Masekela je skladateľ a spevák, no predovšetkým slávny hráč na trúbku a krídlovku. Juhoafričan je už vyše 50 rokov hviezdou svetového jazzu, vydal viac ako sólových 40 albumov a popritom spolupracoval so svetoznámymi jazzovými aj popovými hudobníkmi.

Hugh Masekela sa narodil v Južnej Afrike, ktorú opustil ako 21 ročný, v afro-jazzových skupinách ostrieľaný talent. Domácu slávu mu zabezpečilo najmä účinkovanie v kultovej kapele Jazz Epistles.

Mladý trúbkar emigroval do New Yorku, kde jazzová scéna práve prežívala zlaté časy (Davis, Coltrane, Monk, Mingus). Hugh Masekela tam študoval pod vedením dvojice Louis Armstrong a Dizzy Gillespie. Pomohli mu etablovať svoj vlastný, originálny štýl, ktorý vychádzal skôr z afrických ako amerických tradícií. Debutoval albumom “Trumpet Africaine” v roku 1963.

Koncom šesťdesiatych rokov bol až popovou hviezdou: hral a spieval na festivale Monterey vedľa hviezd ako Janis Joplin, Jimi Hendrix a Otis Redding, so singlom “Grazing in the Grass” sa dostal na prvé miesto americkej hitparády. Svoje hippie časy prežil v Los Angeles v partičke okolo Davida Crosbyho a Dennisa Hoppera. Masekela je odvtedy stálicou - skoro každý rok vydáva album a neustále koncertuje vo vypredaných sálach.

Hugh Masekela spolupracoval s umelcami ako Harry Belafonte, Dizzy Gillespie, The Byrds, Fela Kuti, Marvin Gaye, Herb Alpert, Paul Simon, Stevie Wonder a Miriam Makeba.

V roku 1986 sa jeho pesnička “Bring Home Nelson Mandela” stala celosvetovým hitom. O štyri roky neskôr sa Masekela mohol vrátiť z exilu domov do Južnej Afriky. Zo svetovej scény ale nezmizol - jeho aktuálny album “Playing at Work” vyšiel pred rokom, každý mesiac odohrá niekoľko koncertov v Európe, v Amerike a samozrejmej v rodnej Afrike.

V tomto roku Hugh Masekela oslávil svoje 75. narodeniny veľkým koncertom v New Yorku. Na Bratislavské Jazzové Dni príde so svojou šesťčlennou, plnokrvnou africkou kapelou.