Dianne Reeves

USA

Dianne Reeves - spev
Romero Lubambo - gitara
Reginald Veal - basa
Terreon Gully - bicie

Dianne Reeves je jediná speváčka, ktorá bola ocenená soškou Grammy tri roky po sebe - za nahrávky v rokoch 2001, 2002 a 2003. Svoju štvrtú Grammy Award získala v roku 2006 za soundtrack k filmu Georgea Clooneyho "Dobrú noc a veľa šťastia", v ktorom si aj zahrala v úlohe jazzovej speváčky.

Počas svojej karéry Dianne Reeves spolupracovala s množstvom eminentných umelcov ako Wynton Marsalis, Billy Childs, Nicholas Payton, George Duke, David Barenboim, Steps Ahead, David Benoit, Wayne Shorter, McCoy Tyner, Solomon Burke, Lionel Hampton, Toots Thielemams, Tom Browne, Djavan, Caldera, Terence Blanchard a Arif Mardin (producent Norah Jones a Arethy Franklin).

Svojú kariéru odštartovala v roku 1975 ako hlavná vokalistka v koncertnej skupine Sergia Mendesa, neskôr ju na túto pozíciu angažoval Harry Belafonte. K jazzu a R&B tom čase pribudla nová láska - latinskoamerická hudba. Od roku 1982 Dianne Reeves vydala 19 sólových albumov, väčšinu na kultovej značke Blue Note. Nový album vychádza na jeseň tohto roku.

Dianne Reeves pochádza z hudobníckej rodiny, otec spevák, matka trúbkárka, jej bratrancom je slávny George Duke. Vášeň k jazzovému spevu v nej prebudil strýko Charles Burrell, ktorý ako basák hrával s hviezdami ako Ella Fitzgerald, Billie Holiday a Sarah Vaughan.

Minulý rok sa Dianne Reeves spolu s Liz Wright a Angelique Kidjo zúčastnila na fenomenálnej šnúre "Sing The Truth!". Spoločne interpretovali pesničky legendárnych speváčok od Billie Holiday až po Lauryn Hill. V Bratislave predstaví svoju aktuálnu sólovú show doprevádzaná parádnym jazzovým triom.