Jon Cleary

USA

Jon Cleary - piáno, klávesy
Cornell Williams - basa
AJ Hall - bicie

Jon Cleary je dokonalý honky-tonk pianista z New Orleans. Jeho doménou je funk, a klasické rhythm and blues. Za svoj aktuálny album “Go Go Juice” nedávno dostal cenu Grammy v kategórií Best Roots Music Album. “Go Go Juice” bol podľa vplyvného jazzového magazínu Offbeat najlepším albumom roku 2015.

Jon Cleary pravidelne hrával s hviezdami ako Bonnie Raitt, Taj Mahal, John Scofield, B.B. King, Ryan Adams, a Eric Burdon. Na jeho prelomovom novom albume spolupracoval aj Allen Toussaint, krstný otec neworleanského R&B, producent Dr. Johna. 

Cleary je nielen pianista, ale aj výrazný spevák, gitarista, a skladateľ. Členmi jeho kapely The Absolute Monster Gentlemen sú gitarista Derwin "Big D" Perkins, basák Cornell C. Williams, a bubeník A.J. Hall. Všetci sú rodákmi z New Orleans - okrem samotného Clearyho. Ten sa do mesta prisťahoval v roku 1980 ako 18 ročný mladík z anglického grófstva Kent, aby sa nakoniec stal kráľom funku v mekke jazzu. Ako v rozprávke. Jeho sound je nadupanou poctou starému Mississippi R&B funku, no Cleary sa inšpiruje aj soulom sedemdesiatych rokov, gospelom, karibskou, aj afrokubánskou hudbou. 

Na našom festivale ide o historicky prvého reprezentanta New Orleans Roots, ktorý navyše prichádza na vrchole slávy ako geniálny honky-tonk interprét.