Joshua Redman Quartet

USA

Joshua Redman - sax
Aaron Goldberg - piáno
Reuben Rogers - basa
Gregory Hutchinson - bicie

Joshua Redman sa vo svete klasického jazzu objavil pred dvadsiatimi rokmi. K hudobnej kariére bol predurčený - je synom slávneho saxofonistu Deweyho Redmana, a napriek tomu že ho prijali na právo na Yale, radšej jamoval s kamarátmi v brooklynských kluboch. V roku 1991 vyhral súťaž Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition a definitívne sa rozhodol pre jazz.

Joshua Redman debutoval v roku 1993, v tomto roku vydal dokonca dva albumy a bol prvýkrát nominovaný na cenu Grammy. Hneď od štartu kariéry sa sebavedome profiloval ako líder vlastnej kapely.

Členmi Joshua Redman Quartetu už pri začiatkoch boli hviezdy ako Charlie Haden, Pat Metheny, Billy Higgins a Christian McBride, neskôr okrem iných aj Brad Mehldau a Brian Blade. Joshua Redman ako líder má na konte trinásť albumov, ostatný “Walking Shadows” vyšiel v tomto roku na značke Nonesuch Records, na ktorej vydáva od roku 2002.

Joshua Redman sa bleskovo etabloval nielen ako excelentný hráč na saxofón, ale aj ako konzistentný a úspešný kapelník. Okrem svojho Quartetu založil aj na groove orientované trio The Elastic Band. Ako líder úspešne experimentoval s netradičným formátom trio bez piána (basa, bicie a saxofón), navyše v kombináciách s rôznymi rytmikami a hosťujúcimi hráčmi na saxofón. Vrcholom tohto prístupu boli koncerty s dvojitým triom na pódiu.

Po čase sa Redman vrátil k tradičnej akustickej jazzovej inštrumentácií, no nestratil progresívny prístup ani moderný zvuk. Jeho hudba je rytmicky a technicky zložitá, zároveň harmonicky aj melodicky bohatá, a emocionálne presvedčivá. Okrem vlastných skupín hosťoval s množstvom hviezd, namiesto zoznamu na celú stranu iba niekoľko mien: Chick Corea, Bill Frisell, B.B.King, Marcus Miller, The Roots, The Rolling Stones, Stevie Wonder, Nicholas Payton, Branford Marsalis.