Bashavel

SK

Marcel Comendant - cimbal
Stanislav Palúch - husle
Klaudius Kováč - klavír, klávesy
Róbert Ragan - kontrabas
Peter Solárik - bicie 

Skupina Bashavel sa zrodila v roku 2006 ako spoločný projekt popredných slovenských hudobníkov, ktorí predtým spolupracovali v rôznych jazzových aj viacžánrových formáciách ako Pacora Trio, či NBS trio. Svojou hudobnou rečou nadväzuje na ľudové hudobné tradície. Cimbal, klavír, bicie, kontrabas a husle vytvárajú z ľudových piesní a motívov mnohoraké nálady, farby a rytmy, ktoré sa pohybujú na rozmedzí viacerých žánrov.

Od svojho vzniku stihla skupina vystúpiť na mnohých domácich aj zahraničných koncertoch a festivaloch, ako boli napr. koncerty v Théâtre Axel Toursky v Marseille, festival Jazzfest Brno, koncert v Rádiu Katowice, v Slovenskom národnom divadle, v Divadle Aréna v Bratislave, festivaly Konvergencie, Jazz pod hradom v Trenčíne, Viva musica!, International Jazz Festival Piešťany, festival Folkové prázdniny Náměšť nad Oslavou a i.

Z rôznych úspešných projektov skupiny treba určite spomenúť vytvorenie a koncertné predvedenie hudby k prvému slovenskému nemému filmu Jánošík z roku 1921, ktorú uviedla doma aj na festivale CinEast v Luxemburgsku. Skladba Hruška bola vybraná ako hudba pre oficiálny trailer tohto filmového festivalu.

V roku 2017 skupina nahrala svoj profilový album "Hoorhay", ktorý sa stretol s veľmi priaznivým prijatím doma aj v zahraničí, a získal cenu Radio Head Awards za najlepší slovenský jazzový album. V roku 2020 bol Bashavel vybraný medzinárodnou odbornou porotou ako jediný zástupca Slovenska pre účasť na prestížnom hudobnom veľtrhu WOMEX 2020.