Yellowjackets feat Luciana Souza

Luciana Souza - spev

Russell Ferrante - klávesy

Bob Mintzer - sax

Dane Alderson - basa

William Kennedy - bicie

 

Legendárna americká fusion skupina Yellowjackets prvýkrát vo svojej histórií nahrala album so speváčkou. Čerstvý, v poradí 25. album Yellowjackets dostal názov “Raising Our Voice”. Brazílska speváčka Luciana Souza bola za svoje sólové albumy 6-krát nominovaná na cenu Grammy. Sošku dostala ako hosťujúca speváčka na Hancockovom albume "River: The Joni Letters".

Po vydaní nového albumu Yellowjackets vyráža na krátke európske turné, ktorého súčaťou bude aj náš festival! Na turné sa ako špeciálny hosť zúčastní aj Luciana Souza, pôjde teda o špeciálny koncert. Prvý a zatiaľ jednýkrát hrali Yellowjackets na našom festivale v roku 1996. 

Yellowjackets vznikli ako doprovodná skupina Robbena Forda v roku 1977. Z pôvodnej zostavy je stále ešte členom klávesák Russell Ferrante. Skupina pod svojim menom debutovala v roku 1981, odvtedy je členom bubeník William Kennedy. Yellowjackets sa orientovali na zvuk, ktorý vznikal miešaním R'n'B a jazzu, ich fusion pripomínal najmelodickejšie chvíle Joe Zawinula. Silnejší príklon k jazzu do kapely priniesol klarinetista Bob Mintzer, ktorý sa k Yellowjackets pripojil v roku 1991. Predtým hrával s Jacom Pastoriousom, s Breckerovcami, s Titom Puentem a Buddym Richom. V skupine sa na jeden album mihol aj Mike Stern.

Yellowjackets majú na konte dve ceny Grammy, nominácií majú 13.

Luciana Souza je brazílska speváčka, ktorá predtým speivala predovšetkým klasickú hudbu zo smyfonickými orchestrami v Bostone, Los Angeles, Brooklyne, New Yorku a Atlante. Po prechode do sveta jazzu bola 6-krát nominovaná na cenu Grammy. Cenu dostala ako hosťujúca speváčka na Hancockovom albume "River: The Joni Letters". Spolupracovala so superhviezdami ako Bobby McFerrin, John Patitucci, Paul Simon, Herbie Hancock a v tomto roku s Yellowjackets.