Theo Croker

USA

Theo Croker - trúbka

Mike King - klávesy

Eric Wheeler - kontrabas

Michael Shekwoaga Ode - bicie

Theo Croker je americký trubkár, skladateľ, producent, a spevák. Bol nominovaný na ceny Grammy a Echo. Je vnukom legendárneho trubkára Doc Cheathama, bol študentom nemenej slávneho Donalda Byrda. Od roku 2007 vydal sedem albumov, na aktuálnom “Love Quantum” z roku 2022 hosťujú hviezdy ako Jill Scott, Jamila Woods, a Wyclef Jean.

Croker je zbehlý v klasických štýloch swing, be-bop a akustický jazz, hrával aj v bigbande, no jeho hudba odhaľuje aj lásku k organickému funku, soulu, salse, a k hip-hopu orientovanému na groove. Crokerov amalgám by potešil aj vždy dopredu zmýšľajúceho Donalda Byrda, ktorého jazzfunkové albumy zo 70. rokov boli skúšobným kameňom pre jeho bývalého študenta.

Po skončení štúdií až do roku 2013 Croker žil v Šanghaji, vydal tam svoje prvé dva albumy, bol rezidentom najstaršieho čínskeho jazzového klubu, a skladateľom a bandleadrom pre “The Tonight Show”. 

Jeho život, kariéru, a miesto trvalého pobytu zmenilo stretnutie s Dee Dee Bridgewater, ktorá produkovala jeho tretí, už americký album “Afro Physicist”, navyše ako speváčka hosťovala v troch skladbách. Na tomto albume nájdeme aj raritu - Crokerovu vlastnú skladbu naspieval svetoznámy trubkár Roy Hargrove. Album vystrelil Crokera do prvej jazzovej ligy, v ktorej skladá, nahráva, a koncertuje doteraz. Mimo svojho teritória sa ako hosťujúci hudobník objavil na albumoch hip-hopových legiend Commona a J Colea.

Na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa bude koncertovať so svojim jazzovým kvartetom, na náš festival príde po odohratí štyroch koncertov v legendárnom londýnskom jazzov klube Ronnie Scott’s.