Bilal

USA

Bilal Oliver - principál
Conley Whitfield Jr. - basa
Steve Mckie - bicie
Corey Bernhard - klávesy

Ed Riches - gitara

Bilal je americký spevák, skladateľ a producent. Jeho hviezda na newyorskej hudobnej scéne začala stúpať v posledných mesiacoch dvadsiateho storočia - vďaka účasti na Guruho projekte Jazzmatazz a spolupráci s legendami ako J Dilla, Erykah Badu, The Roots a Common.

Bilalov debutový album “1st Born Second” produkovali J Dilla Dr. Dre. Úžasný hlasový rozsah, hudba inšpirovaná naprieč žánrov a predovšetkým fenomenálne živé vystúpenia sú dodnes ťažiskom jeho kariéry.

Kôli problémom s vydavateľstvom Bilalov druhý album nakoniec nikdy nevyšiel. Právnymi naťahovačkami znechutený spevák sa sústredil na koncertovanie a hosťovanie u slávnych kamarátov. Bilal hosťoval až v jedenástich pesničkách na štyroch najúspešnejších albumoch hiphopovej legendy Common. Ešte niekoľko mien z jeho úctyhodného zoznamu: Talib Kweli, J Dilla, John Ellis, Beyoncé, Musiq, Jay-Z, Erykah Badu, The Game, M.O.P., Terence Blanchard, Daedelus, The Roots a predovšetkým Robert Glasper, ktorý sa v posledných rokoch stal jeho verným hudobným partnerom.

Po deviatich rokoch bez vlastného albumu sa Bilalova sólová kariéra reštartovala pred troma rokmi albumom “Airtight’s Revenge”, svojskou fúziou jazzu, hiphopu, elektroniky, soulu a bluesu. Tohtoročná novinka “A Love Surreal” je pre zmenu akustickejšia a zmyselnejšia. Podľa kritikov aj fanúšikov čiernej hudby je Bilal momentálne jedným z najlepších čistokrvných R&B spevákov so silným presahom do jazzu a soulu.