Ed Partyka Jazz Orchestra

USA

Spev
:
Julia Oschewsky (D/NL) 

Kapelník, aranžér, skladateľ: 
Ed Partyka (USA/A) 

Saxofóny
:
Malte Schiller (D), Petr Kalfus (CZ), Mark Wyand (D), Tini Thomsen (NL), Edgar Herzog (D) 

Trúbky
:
Felix Meyer (D), Juraj Bartoš (SK), Florian Menzel (D), Jörg Engels (D), Martin Eberle(A) 

Lesný roh: 
Linus Bernoulli (CH) 

Trombóny:

Simon Harrer (D), Lukas Wyss (CH), Robert Hedemann (D), Jan Schreiner (D)
 
Piáno:

Nikola Kołodziejczyk (PL)
 
Basa:

Paul Imm (USA)
 
Bicie
:
Reini Schmölzer (A) 

Ed Partyka Jazz Orchestra je jedným z najlepších a najzaujímavejších mladých európskych bigbandov. Nestor európskej bigbandovej scény prvýkrát na Slovensku.

Aranžér a skladateľ Ed Partyka je američan naturalizovaný v Rakúsku, kde bol dlhoročným členom legendárnej Vienna Art Orchestra. Dodnes je členom Bob Brookmeyer New Art Orchestra, úzko spolupracoval aj s NDR Bigbandom a Prague Big Bandom Milana Svobodu. Partyka nielen aranžuje, ale aj diriguje, a v niektorých bigbandoch je aj hráčom na tubu a trombón. 

Ed Partyka je milovníkom bigbandov - okrem menovaných aranžoval pre známe nemecké, nórske, holandské aj americké súbory. Umenie kompozície a aranžovania pre bigband vyučuje na univerzitách v Nemecku, Rakúsku a Poľsku. Partyka nemá rád gitaru - napriek tomu skomponoval špeciálny koncertný večer pre Wolfganga Muthspiela (samozrejme s jazzovým orchestrom!. EPJO je jeho vlastný projekt, ktorý vzikol počas 80 koncertného turné Vienna Art Orchestra. 

Ako správny koncertný orchester EPJO vydal svoj debutový album po siedmych rokoch hrania až v tomto roku. Album sa trochu sarkasticky volá “Hits” - obsahuje skladby, na ktoré obecenstvo reagovalo najbúrlivejšie počas koncertov Ed Partyka Jazz Orchestra. Samozrejme ide o kvalitný bigband jazz, originálne kompozície a zopár štandardov, nie o prerábky popových hitoviek. 

Zvuk skupiny je kompaktný, virtuozita jednotlivých hudobníkov sa dobre ukazuje aj v sólach. Členmi EPJO sú fantastický hudobníci, starší aj mladší, v popredí s talentovanou speváčkou Juliou Oschewsky, ktorá sa k bigbandu pridala pred dvoma rokmi. Predtým viedla svoju vlastnú skupinu, s ktorou v Holandsku vydala úspešný autorský album “Inner Game”.