Kokoroko

GB

Sheila Maurice-Grey - trúbka
Anoushka Nanguy - trombón
Duane Atherley - basa
Tobi Adenaike-Johnson - gitara
Yohan Kebede - klávesy
Onome Edgeworth - perkusie
Ayo Salawu - bicie

Kokoroko je mnohočlenná banda anglických hudobníčok a hudobníkov, na čele s trúbkárkou Sheilou Maurice-Gray. Skupina mieša gospelovú hudbu západnej Afriky s jazzom a zvukmi tanečnej scény.

Ide o jedinečný, typický londýnsky sound, do ktorej každý člen prináša svoje vlastné, pestrofarebné hudobné pozadie. Spoločným menovateľom je láska k Afrobeat a highlife, a k jeho protagonistom ako Fela Kuti, Tony Allen, či King Sunny Ade, no v produkcií Kokoroko je výrazne prítomný aj vplyv Harlemu sedemdesiatych rokov. Dominantou je rytmika, a to aj v sólach a v improvizáciách.

Debutový album Could We Be More vyšiel pred rokom na značke Brownswood, ktorej dramaturgom je už dekády najvychytenejší jazzový DJ Gilles Peterson. Kokoroko ale album vydala už ako slávna a úspešná skupina - za ostatné 4 roky vďaka výrazným singlom získala desiatky miliónov prehratí na Youtube a Spotify. V roku 2020 vyhrala Urban Music Awards (najlepšia kapela), ten istý rok prvýkrát koncertovala v Royal Albert Hall.

Nedeľný headliner Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa prináša na festival nespútanosť a živelnosť spojenú s geniálnou muzikalitou a neodolateľným zvukom, ktorý reprezentuje tak korene, ako aj budúcnosť jazzu.