Lakecia Benjamin Phoenix

USA

Lakecia Benjamin - altsaxofón

Zaccai Curtis - piáno

Ivan Taylor - basa

EJ Strickland - bicie

Lakecia Benjamin je výnimočná americká saxofonistka. Pred svojou úspešnou sólokariérou vystupovala a nahrávala s umelcami ako Harry Belafonte, Anita Baker, Stevie Wonder, Duke Ellington Orchetra, Gregory Porter, The Roots, Count Basie Orchestra, Alicia Keys, Macy Gray, Kool & The Gang, a Clark Terry. Na náš festival príde so svojim kvaretom v rámci turné k novému, štvrtému albumu Phoenix - jazzový magazín Downbeat už stihol jej nahrávku označiť ako jeden z jazzových albumov roka.

Lakecia Benjamin vyrastala v dominikánskej štvrti v New Yorku, už na základnej škole verejne hrávala salsu a merengue. Jej mentorom, neskôr prvým profesorom bol saxofonista Gary Bartz, ktorý ju zoznámil a nainfikoval s hudbou Johna Coltranea a Charlieho Parkera. 

Vlastnou nahrávkou debutovala už v roku 2012, skok medzi medzinárodnú jazzovú elitu sa jej podaril s tretím albumom Pursuance: The Coltranes, na ktorom vzáva hold  John a Alice Colhtraneovcom. Na platni hosťujú tri generácie jazzových umelcov, medzi nimi aj Ron Carter, Gary Bartz, Dee Dee Bridgewater, Meshell Ndgecello, Steve Wilson, či Marcus Strickland. Jej sľubne naštartovanú kariéru ale zbrzdila vážna autonehoda, a epidémia, ktorá zobrala päťnásť členov jej rodiny.

Reštart života aj tvorby sa jej podaril excelentne: v januári 2023 vydala album Phoenix, na ktorom hosťujú okrem iných hviezd aj Dianne Reeves, Angela Davis, a Wayne Shorter. Lakecia Benjamin sa vďaka svojmu talentu, kreativite, dokonalej technike a životnej sile konečne dostala nielen na titulky magazínov Downbeat a Jazzwise, ale hlavne medzi svetovú jazzovú špičku. V jej hudbe sa stretáva minulosť aj súčasnosť žánru - Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa privítajú saxofonistku, ktorá sa z nádejného talentu stala drahokamom americkej scény.