Pibo Marquez Con Las Manos Calientes

Pibo Marquez - perkusie, spev
Franklin Loozada - klavír
Dudu Penz -  basa
Hernan Romero - akustická gitara
Laurent Bonnet - saxofón
Francis Arnaud - bicie

Perkusionista a skladateľ (1963), pôvodom z Venezuely. Už ako dieťa hrával pôvodnú venezuelskú ľudovú hudbu, neskôr svoj záujem rozšíril aj na etnickú hudbu ďalších krajín ako Ekvádor, Kolumbia, Peru, Surinam, Kuba a Portoriko. Je významnou osobnosťou venezuelskej kultúry.

V roku 1984 sa stal členom skupiny Grupo Madera, ktorý sa orientovala na latinskoamerickú hudbu. Hrával s ňou v Latinskej Amerike a Európe. Po odchode sa venoval vlastným projektom, spolupracoval aj s tanečným divadlom, venoval sa ďalším latinskoamerickým štýlom (salsa) a hral so skupinou Alfreda de la Fé, s ktorým vystúpil na jazzovom festivale v Montreaux.

Kľúčová bola spolupráca s Carlosom Santanom (tomu napísal aj niekoľko pesničiek). Účinkoval v mnohých rockových, jazzových kapelách, symfonickom orchestri a skupinách orientovaných na latino jazz. Koncertne účinkoval s Joeom Zawinulom, Chicom Freemanom, Tonym Martinezom a mnohými ďalšími.

V roku 1998 vydal sólový album Joel Pibo Marquez, con las manos calientes, čo znamená "J. P. M. s horúcimi rukami", na ktorom spolupracoval s hudobníkmi z rôznych krajín Južnej Ameriky. Vystúpenie tejto medzinárodnej skupiny bude strhujúcou ukážkou latinskoamerického jazzu a určite jedným z prekvapení 29. ročníka festivalu. Brazílskeho basgitaristu Dudu Penza sme mohli počuť hrať na minuloročných BJD so skupinou Julia Baretta.