Richard Bona

USA

Basgitarista Richard Bona pochádza z Kamerunu, študoval a hral v Nemecku, Francúzsku, a New Yorku. Doprevádzal mnoho zvučných mien, ako Mike Stern, Pat Metheny, Bobby McFerrin, Didier Lockwood, Joe Zawinul, Steve Gadd, Larry Coryell, Manu Dibango, Salif Keita, Mino Cinelu, Michael Brecker.

 

 

Dva roky bol hudobným riaditeľom projektov Harryho Belafonte. Richard bol profesorom hudby na New York University a stálym členom Pat Metheny Group. Ako sideman figuruje na vyše šesťdesiatich albumoch, nahrával s fantastickými hudobníkmi ako Mike Stern, Jaco Pastorius, a Béla Fleck, ale aj so slávnymi speváčkami ako Dianne Reeves a Anna-Maria Jopek.

Jeho vlastná produkcia je svojským prienikom jazzu a rocku, inšpirovaná hudbou rodnej Západnej Afriky. V posledných desiatich rokoch do svojho špecifického fusion výrazne primiešal aj kubánsku hudbu. 

Pozíciu svetovej hviezdy mu priniesol jeho piaty album “Tiki” v roku 2005. Rok nato sa predstavil na Bratislavských Jazzových Dňoch Slovenská sporiteľňa, v PKO vtedy odohral legendárny koncert. Jeho posledný bratislavský koncert bol pred siedmymi rokmi, s projektom Mandekan Cubano zahral na Jarných Jazzákoch.