Richard Galliano New York Tango Trio

FR

Richard Galliano, akordeón

Adrien Moignard, gitara

Philippe Aerts, kontrabas 

Richard Galliano je nepochybne najslávnejším žijúcim akordeonistom, ktorý je hviezdou nielen jazzovej, ale aj klasickej a world-music scény. Je jedným z mála, ktorého sme aj tretíkrát pozvali na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa – naposledy u nás hral v roku 2010 so svojim legendárnym projektom The Tangaria Quartet. Na tohtoročné Jazzáky príde Richard Galliano so svojim aktuálnym New York Tango Triom, s ktorým hrá skladby z repertoáru svojho kamaráta Astora Piazzolu, doplnený o vlastné kompozície.

Jazzový prístup k New Tango, podobne ako k New Musette, bol pre mňa vždy samozrejmosťou. Jazz, musette, a tango sa napájajú na rovnaké ingrediencie, ktoré sa týkajú silných melódií, tanca, presných a rafinovaných harmónií. Každý takýto koncert odohráme úplne slobodne, niekedy nie presne od partitúry, ale nikdy nie od duše skladateľa.” povedal Galliano na margo produkcie svojho aktuálneho tria.

Richard Galliano sa narodil v roku 1950 v Cannes. Vďaka prenikavému talentu a pomoci otca hudobníka  sa mu podarilo etablovať svoj nástroj v hudobných súvislostiach, ktoré predtým akordeón ignorovali – na jazzových festivaloch a klasických koncertných sálach. Na začiatku svojej kariéry spolupracoval s parížskymi hviezdami ako Charles Aznavour, Juliette Greco, či Georges Moustaki.

V roku 1983 ho Astor Piazzolla osobne angažoval na miesto bandoneonového sólistu v Comédie Française do piazzolovského predstavenia hry Williama Shakespeara "Sen noci svätojánskej". Bol to začiatok dlhého priateľstva, ktorý trval až do smrti Astora Piazzollu.

Počas svojej kariéry Richard Galliano spolupracoval aj s ďalšími nesmrteľnými hudobníkmi, ako Gilberto Gil, Chet Baker, Ron Carter, Wynton Marsalys, Gonzalo Rubalcaba, Charlie Haden, Mino Cinelu, Biréli Lagrène, George Mraz, Al Foster, Ron Carter, Charlie Haden,Michel Legrand, Toots Thielemans, Kurt Elling, Claude Nougaro, či Serge Gainsbourg.

Astor Piazzolla sa narodil v argentínskom meste Mar del Plata v roku 1921, prvú polovicu svojho života strávil v New Yorku. Práve tam objavil tango. V desiatich rokoch mu otec daroval bandoneon, harmóniu študoval u Teriga Tucciho. Neskôr sa zoznámil s maďarským klaviristom Bélom Vildom, žiakom Rachmaninova, ktorý ho naučil nepovažovať hudbu za jednoduché cvičenie, ale pristupovať k nej s vášňou. Sníval o tom, že sa stane klasickým klaviristom alebo jazzovým saxofonistom, ale počúvanie sexteta Elvina Vardara, teda počúvanie iného spôsobu hrania tanga určilo jeho trajektóriu. Toto druhé stretnutie bolo rozhodujúce, zvyšok už poznáte...