Zbigniew Namysłowski Quintet

PL

Zbigniew Namysłowski – saxofóny: alt, sopran, sopranino
Jacek Namysłowski – pozón, tuba
Sławomir Jaskułke – piáno
Andrzej Święs – kontrabas
Grzegorz Grzyb – bicie

Zbigniew Namysłowski je svetoznámy poľský hráč na saxofón. Patrí do skupiny jazzových hudobníkov, ktorí pestujú hudobnú kultúru a tradíciu svojej rodnej krajiny.  Jeho záujem o poľský folklór je známy aj za poľskými hranicami. Kohokoľvek sa spýtate na poľský jazz, vždy budete počuť: „Áno, Zbigniew, to je ten čo mixuje jazz a folklór“.

Repertoár kvintetu Zbigniewa Namysłowského tvoria originálne a charakteristické etno-jazzové skladby. Kompozície sú založené na poľských ľudových tancoch ako oberek, mazurka, kujawiak a krakowiak. Na melódiu kompozícií výrazne pôsobí aj goralská hudba.

Spektrum záujmu Zbigniewa Namysłowského o etnickú hudbu sa rozšíril aj za hranice vlastnej krajiny. V niektorých kompozíciách sa objavujú výrazné arabské a španielske vplyvy.
Všetky skladby sú originálne kompozície Zbigniewa Namysłowského.

V jeho kapele hrá špička poľského jazzu, najslávnejší mladí hudobníci u našich severných susedov.

Pianista Sławomir Jaskułke dostal v roku 2002 poľského jazzového Oscara v kategórií najvýraznejší talent roka, bol niekoľkokrát víťazne nominovaný na cenu Fryderyka (poľská obdoba Grammy). Andrzej Święs je momentálne najlepší poľský hráč na kontrabas - hráva s kompletnou domácou špičkou aj s americkými hudobníkmi ako napríklad Lee Konitz.

Bubeník Grzegorz Grzyb je známy predovšetkým zo skupiny Szwagierkolaska, je taktiež lauerátom ceny Fryderyka. Jacek Namysłowski je syn Zbigniewa. V roku 2000 vyhral celonárodnú súťaž mladých kapiel so svojim Quintetom, na konte má niekoľko vlastných autorských albumov.