SK

Slovak Nuevo Quinteto sú piati známi slovenskí umelci, ktorí sa rozhodli venovať dielam majstra, ktorý vo svojich kompozíciách originálnym spôsobom skĺbil svet tanga s klasickou hudbou. Debutovali na BHS v roku 2021 pri príležitosti 100-ho výročia narodenia Astora Piazzollu. Nástrojové obsadenie je kombináciou viacerých Piazzollových zoskupení. Gitaru, nachádzajúcu sa v jeho poslednom koncertnom kvintete, sa hudobníci rozhodli nahradiť bicími nástrojmi a perkusiami.

Po minuloročnom, mimoriadne úspešnom dvojmesačnom turné Triple Jump sa multižánrové trio prichádza na pódium Bratislavských Jazzových Dní Slovenská sporiteľňa. Už známy repertoár doplnia o úplne nové skladby.

Víťazi Pódia mladých talentov Nadácie SPP 2022 otvárajú Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa. Hip-zz je projektom mladého slovenského hudobníka Ernesta Vizváryho. V roku 2018 získala skupina na súťaži Nové Tváre Slovenského Jazzu cenu za presvedčivý inštrumentálny výkon, a jeho dvaja členovia cenu SOZA. Hudobným výstupom tohto zoskupenia je eklektický mix žánrov ako jazz, hip hop, R'N'B a neo-soul.

Andreja Šebana špeciálne predstavovať netreba. Uznávaný gitarista, skladateľ, producent a spevák sa po dlhšej prestávke na našom festivale predstaví sólo - nielen s gitarou, ale aj s klavírom. Na koncerte odznejú nielen skladby z jeho pripravovaného albumu, ale aj prierez jeho bohatou tvorbou.

Peter Lipa je najvýznamnejšou osobnosťou slovenského jazzu. Spevák, skladateľ, organizátor, moderátor, manažér jazzového diania, dlhoročný dramaturg a promotér Bratislavských Jazzových Dní Slovenská sporiteľňa. V ankete časopisu Medzinárodnej jazzovej federácie Jazz Forum sa Peter Lipa už v 80. rokoch pravidelne umiestňoval medzi najlepšími európskymi jazzovými spevákmi.

Speváčka a skladateľka Nina Kohout má za sebou štúdium na prestížnej londýnskej  hudobnej škole The BRIT School, kde pôsobili aj Adele či Amy Winehouse. V roku 2020 získala titul Objav roka na Radio Head Awards. Začiatkom minulého roka vydala debutové EP Pandemonium, ktoré malo výborné ohlasy aj vo vysielaní BBC. Pesnička “Moonlight” z debutového EP bola označená ako Song Of The Day prestížneho amerického hudobného rádia KEXP. 

Jazzáky a AMC Trio majú bohatú spoločnú históriu: v roku 2004 skupina debutovala na našom festivale ako trio, v roku 2007 s Ulfom Wakeniusom, v roku 2011 s Randym Breckerom, v roku 2014 s Markom Whitfieldom. AMC trio má sedem albumov, z toho dva s Wakeniusom, a jeden s Breckerom. Momentálne sa nahráva ôsmy album, opäť s randym Breckerom.

Skupina Bashavel sa zrodila v roku 2006 ako spoločný projekt popredných slovenských hudobníkov, ktorí predtým spolupracovali v rôznych jazzových aj viacžánrových formáciách ako Pacora Trio, či NBS trio. Svojou hudobnou rečou nadväzuje na ľudové hudobné tradície. Cimbal, klavír, bicie, kontrabas a husle vytvárajú z ľudových piesní a motívov mnohoraké nálady, farby a rytmy, ktoré sa pohybujú na rozmedzí viacerých žánrov.

Košický bubeník a skladateľ po rokoch účinkovania s množstvom slovenským interpretov založil vlastný projekt. Debutový album „...and the rest of the world“ z roku 2018 bol v ankete Esprit nominovaný na najlepší jazzový album. Tento rok prichádza s druhým albumom „Light Outside“, vydaným na značke Hevhetia.

Vítazi našej súťaže na pódiu mladých talentov v roku 2018. Skladateľ a hráč na klávesové nástroje Tibor Feledi prezentuje vo svojom projekte originálne kompozície inšpirované tradíciou slovenských detských piesní v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom. V hudbe kombinuje groove a jazzové prvky s vplyvmi elektroniky, klasickej hudby, voľnej improvizácie, fusionu či post-bopu.