Andreas Varady Band feat Radovan Tariška

SK

Andreas Varady - gitara

Bandi Varady - basa
Adrian Varady - bicie
Radovan Tariška - saxofón

Podľa hudobnej ikony Quincyho Jonesa je Andreas Varady je jedným z najtalentovanejších hudibníkov na našej planéte. Varady má osemnásť rokov, na našom festivale hrá prvýkrát. Hosťom jeho bandu bude legendárny slovenský saxofonista Radovan Tariška.

Andreas Varady začínal ako zázračné dieťa, deväťročný pouličný gitarista na uliciach Limericku a Corku. Jeho rodina sa do Írska presťahovala z južného Slovenska v roku 2007. Ako trinásťročný sa stal najmladším headlinerom v londýnskom klube Ronnie Scott’s, objavil sa na titulke magazínu Guitar Player, pozvali ho na Montreux Jazz Festival. Tam ho počul a videl hrať Quincy Jones. Andreas Várady s ním onedlho už podpisoval zmluvu, a vstúpil do prvej ligy jazzu. 

Varadyho hrdinami boli George Benson a Django Reinhardt. Prvý menovaný ho pred rokom angažoval ako predskokana na svoje americké aj európske turné. Geniálny mládežník vtedy už mal podpísaný kontrakt s kultovou značkou Verve. Album vyšiel v augusta roku 2014 v produkcii Quincyho Jonesa. 

Varady prvýkrát hral s Tariškom  vo svojich dvanástich rokoch. V máji tohto roku druhýkrát. O tomto koncerte napísal server jazz.sk: “Ak niekto náhodou očakával hosťovanie Tarišku v rámci jamovania si na známe štandardy, musel byť viac ako prekvapený. Dramaturgia večera bola postavená na autorských kompozíciach Andreasa Varadyho, v ktorých mala gitara so saxofónom pripravené spoločné témy, unizona a vyhrávky. Samozrejme s veľkým priestorom pre hudobnú empatiu a improvizácie.”