Andrej Šeban

SK

Andreja Šebana špeciálne predstavovať netreba. Uznávaný gitarista, skladateľ, producent a spevák sa po dlhšej prestávke na našom festivale predstaví sólo - nielen s gitarou, ale aj s klavírom. Na koncerte odznejú nielen skladby z jeho pripravovaného albumu, ale aj prierez jeho bohatou tvorbou.

Andrej Šeban debutoval koncom 70. rokov ako hráč na klávesové nástroje, gitarista a spevák v popovej skupine Nervy (s Mariánom Greksom, Jánom Fabrickým, a Maťom Ďurindom).

S Jánom Fabrickým (a s Jurajom Burianom) hral aj v jazzrockovej formácii Míting. V roku 1980 spolu s Mariánom Greksom založil hard rockovú kapelu Demikát. S Pavlom Haberom Šeban hral v skupine Tristo hrmených. Je autorom hudby k filmu Slané cukríky (1986) režisérky Evy Štefankovičovej, ktorú nahral so skupinou Demikát. V 80. rokoch sa Šeban stal členom popovej skupiny Banket Richarda Müllera, v tomto období začal aj hrávať v skupine Combo Petra Lipu.

Andrej Šeban je mnohostranne zameraný gitarista, ktorý ako štúdiový hráč aj koncertný hudobník spolupracoval s mnohými domácimi i zahraničnými osobnosťami z rôznych hudobných žánrov (Pavol Hammel, Gábor Presser, Dežo Ursiny, Richard Müller, Peter Lipa, Marika Gombitová, Robo Grigorov atď.). V 90. rokoch viedol vlastnú inštrumentálnu skupinu Ash Band, neskôr bol spoluzakladateľom progresívnej rockovej skupiny Free Faces.