Djabe special guest Gulli Briem

Tamás Barabás - basa
Gulli Briem (Mezzoforte) - prekusie, bicie 
Szilárd Banai - bicie
Attila Égerházi - gitara, perkusie
Ferenc Kovács - trúbka, husle, spev
Zoltán Kovács - klávesy

Renomovaná maďarská skupina Djabe hrá od roku 1995. Vďaka svojej hudobnej originalite a virtuozite členov je častým hosťom najlepších svetových jazzových festivalov. Špeciálnym hosťom bude islandský perkusionista Gulli Briem z Mezzoforte.

Na Bratislavských Jazzových Dňoch sme v roku 2002 zažili fantastický koncert Djabe, odvtedy skupina koncertovala vo vyše štyridsiatich krajinách na troch kontinentoch.  

Djabe má na konte sedemnásť albumov, z toho dve so Steveom Hackettom, bývalým členom Genesis. Djabe hrá fusionom šmrncnutý smooth jazz s prvkami world music a maďarského folklóru. Najvýraznejším skladateľom skupiny je basgitarista Tamás Barabás. Ten bol pred Djabe členom známej maďarskej jazzovej skupiny Tea, s ktorou si na našom festivale zahral v roku 1991. Druhým výrazným členom Djabe je gitarista Attila Égerházi, predtým kapelník skupiny Novus Jam. 

Špeciálnym hosťom Djabe bude legendárny islandský perkusionista a budeník Gulli Briem, zakladajúci člen Mezzoforte. Gulli Briem hral aj s Madonnou, Björk, Gus Gus a The Miami Sound Machine. Je známy svojou láskou k hang drum. Na spoločnom koncerte s Djabe zahrá nielen na tomto špeciálnom nástroji, ale aj ako plnohodnotný bubeník. Tešiť sa môžeme na bubenícke súboje Briema so Szilárdom Banaim.

"Slovo Djabe znamená v jazyku afrických Ašantov sloboda. Nehladiac na to, či vás táto hudba oslobodí alebo nie, jedna vec je zaručená: tento mix štýlov vás unesie zo Strednej Európy a prevedie cez rôzne územia kultúrnych štýlov a vplyvov."